«Մայրենի լեզվի օր» ժամանցի սցենար ավագ և նախապատրաստական ​​խմբերի երեխաների համար. Ժամանցային սցենար «Մայրենի» նյութ (ավագ, նախապատրաստական ​​խումբ) թեմայով Մայրենիի օրվա տոնական ժամանց.

Ուշադրություն. Կայքի կառավարման կայքը պատասխանատվություն չի կրում բովանդակության համար մեթոդական զարգացումներ, ինչպես նաև Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտի մշակմանը համապատասխանելու համար:

Զրույց «Մեր մայրենի լեզուն» ( նախապատրաստական ​​խումբ)

Նպատակները:երեխաներին ծանոթացնել օրվա հետ մայրենի լեզու; պայմաններ ստեղծել երեխաների հոգևոր աշխարհի հարստացման համար. հարգալից վերաբերմունք ձևավորել մայրենի լեզվի, սովորույթների և մշակույթի, ինչպես նաև այլ ժողովուրդների ավանդույթների նկատմամբ. նպաստել խոսքի, մտածողության և հիշողության զարգացմանը.

Առաջադրանքներ.

  • պարզաբանել մայրենի լեզվի հայեցակարգը;
  • ձևավորել մայրենի լեզվի հայեցակարգը.
  • զարգացնել հետաքրքրասիրությունը և հետաքրքրությունը ուսումնական գործընթացի նկատմամբ.
  • սեր և հարգանք սերմանել հայրենիքի, իրենց երկրի և մայրենի լեզվի նկատմամբ.

Կազմակերպման ձևը: Զրույց.

Սարքավորումներգլոբուս, աշխարհի աշխարհագրական քարտեզ երկրներով, հայրենի քաղաքի քարտեզ, նկարներով քարտեր (PVF Grammar in pictures. Բազմաթիվ բառեր: 3-7 տարեկան երեխաների հետ խաղերի և գործունեության համար. FSES):

Դասի ընթացքը

Հարց. Տղաներ, այսօր մենք ձեզ համար շատ հետաքրքիր դաս կունենանք: Տեսեք, թե ինչ եմ բերել ինձ հետ. Ո՞վ գիտի, թե սա ինչ է:

Դ: Գլոբուս!

Հարց: Ի՞նչ է գլոբուսը: Ո՞վ կարող է ինձ բացատրել:

D: Սա մեր մոլորակի փոքր մոդելն է:

Հարց. Մեր երկրագունդը գունավորված է տարբեր գույներով: Դա միայն դա չէ: Յուրաքանչյուր գույն ունի իր նշանակությունը: Ծովերը, գետերը և օվկիանոսները կապույտ են: Կանաչ - անտառներ և հարթավայրեր: Իսկ շագանակագույնն ու դեղինը՝ լեռներն ու անապատները: Էլ ի՞նչ կարող ենք տեսնել երկրագնդի վրա:

D: Քաղաքներ, երկրներ:

Հարց: Ճիշտ է: Փորձենք աշխարհագրական քարտեզի վրա գտնել մեր երկիրը։

Հարց: Իսկ ո՞ր երկրում ենք մենք ապրում:

Դ: Ռուսաստանում:

Հարց. Ի՞նչ լեզվով ենք մենք խոսում մեր երկրում:

Դ: Ռուսերեն:

Հարց. Այլ երկրներում էլ ռուսերեն խոսու՞մ են:

Հարց. Եկեք ձեզ հետ մտածենք, թե ինչ լեզվով են խոսում Ուկրաինայում (ուկրաիներեն), Գերմանիայում (գերմաներեն), Անգլիայում (անգլերեն):

Հարց. Ինչո՞ւ է մեզ անհրաժեշտ լեզու:

D: Խոսել, շփվել, խաղալ:

Հարց: Աշխարհում կա մոտ 4 հազար տարբեր լեզու: Իսկ այսօր՝ Մայրենի լեզվի միջազգային օրը, կխոսենք մեր մայրենի լեզվի մասին։ Մայրենի լեզուն մեր կյանքում առաջին հայտնագործություններից է։ Առաջին լեզուն, որը մենք սովորում ենք, մայրենին է: Մենք օգտագործում ենք այն խոսելու, մտածելու, կարդալու և գրելու համար: Մայրենի լեզվով ճիշտ խոսելն ու գրելը յուրաքանչյուր մարդու պարտքն է իր երկրի հանդեպ։ Ուստի յուրաքանչյուր ոք պետք է իմանա և հոգա իր լեզուն:

«Կասկածների օրերին, իմ հայրենիքի ճակատագրի մասին ցավալի մտքերի օրերին, միայն դու ես իմ աջակցությունն ու աջակցությունը, ո՜վ մեծ, հզոր, ճշմարտացի և ազատ ռուսաց լեզու: Եթե ​​դու չլինեիր, ինչպե՞ս հուսահատության մեջ չընկնես այն ամենի աչքին, ինչ կատարվում է տանը։ Բայց չի կարելի հավատալ, որ նման լեզու չի տրվել մեծ ժողովրդին»:

Այսպես է գրել ռուս մեծ գրող Ի.Ս.Տուրգենևը ռուսաց լեզվի մասին.

Հարց. Հիմա ես ձեզ կհարցնեմ հանելուկներ, և դուք պետք է ինձ պատասխանեք, թե ինչ է գաղտնագրված դրանցում:

  1. Միշտ ձեր բերանում, ոչ կուլ տալու: (լեզու)
  2. ես դասավանդում եմ։ Նայում եմ նոթատետրին.
    Ես լուրջ տեսք ունեմ:
    «Ա», «Բ», «Բ» և ըստ հերթականության
    Ես կրկնում եմ ... (Այբուբեն)
  3. Սերյոժային նամակ գրեցի՝ Գործի, ընկերների մասին մի քիչ։
    Շատ բառեր չգրեցի, Դե հինգ թերթ դուրս եկավ։
    Հինգերորդ թղթի վերջում ես ավարտեցի. Գրազ եմ գալիս ... (կետ)

Երեխաներն անվանում են պատասխանները:

Հարց: Լավ արեցիք, դուք դա արեցիք:

Ռուսերենը մեր պետության պաշտոնական լեզուն է։ Պետության կողմից ընդունված Դաշնային օրենք կա. Դումա, որը կոչվում է՝ «Ռուսաստանի Դաշնության պետական ​​լեզվի մասին»։ Սույն օրենքը ապահովում է ռուսաց լեզվի օգտագործումը որպես պետական ​​լեզու և ուղղված է Ռուսաստանի Դաշնության լեզվական մշակույթի պաշտպանությանն ու զարգացմանը: Պետական ​​բոլոր փաստաթղթերը, ինչպիսիք են հրամանագրերը, հրամանները և բոլոր պաշտոնական փաստաթղթերը, Ռուսաստանում գրված են ռուսերենով: Ռուսաստանը բազմազգ երկիր է. Եվ հենց ռուսաց լեզուն է դարձել մեր երկրում ազգամիջյան հաղորդակցության լեզուն։

Հիմա մենք ձեզ հետ խաղ ենք խաղալու։

«Խաղ բառի վրա»

Ես անվանում եմ բառը, իսկ դուք պետք է այն անվանեք հակառակ իմաստով։

- Ցուրտ - տաք.

- Խոնավ - չոր.

- Հանգիստ - բարձրաձայն.

- Նիհար - հաստ…..

Հարց: Ինչ լավ մարդիկ եք դուք: Դուք գիտեք բոլոր բառերը: Տեսնում եք, թե որքան հարուստ, բազմազան ու գեղեցիկ է մեր մայրենի լեզուն։ Քանի՜ բառ կա դրա մեջ, որոնց օգնությամբ կարելի է ուղղակի խոսել, պատմություններ հորինել, հեքիաթներ գրել։

«Մենք գիտենք, թե ինչ է այժմ կշեռքի վրա
Իսկ ինչ է կատարվում հիմա.
Քաջության ժամը հարվածեց մեր ժամացույցին
Եվ քաջությունը մեզ չի թողնի:
Մահացածների գնդակների տակ պառկելը սարսափելի չէ,
Անօթևան մնալը դառը չէ, -
Եվ մենք ձեզ կպահենք Ռուսերեն ելույթ,
Մեծ ռուսերեն բառ.
Մենք ձեզ ազատ և մաքուր կտանենք
Մեր թոռներին կտանք, գերությունից էլ կփրկենք
Ընդմիշտ»:

Ահա թե ինչ է գրել Աննա Ախմատովան.

Խաղեր «Բազմաթիվ բառեր».

Ես ունեմ այս քարտերը: Նրանք ցույց են տալիս տարբեր նկարներ, և դուք պետք է նրանց համար զույգ գտնեք և բացատրեք ձեր ընտրությունը: Օրինակ՝ «գրիչ» և դրան կարելի է ավելացնել գրիչ՝ գրելու համար, մարմնի մի հատված՝ վրձին, դռան բռնակ։

  1. Վրձին` ձեռքի, թավայի վրձին, նկարելու համար:
  2. Կռունկ՝ ջուր, շին.
  3. Ասեղ՝ կարելու, ոզնիի համար։
  4. Թերթ՝ նկարելու համար, փայտի վրա։
  5. Աղեղ՝ նետերով, բուսական:

Ֆիզիկական կրթություն.

  1. Հասել, ձգվել, ձգվել։ (Մատները միահյուսված են, կարծես ձեռքերը թափահարում են):
  2. Նրանք սկսեցին միասին լվանալ։ (Ձեռքերը վեր ենք բարձրացնում և ձգվում):
  3. Սրբել սրբիչով: (Սրբելու գործընթացը նմանակելով՝ ափերը շփում են միմյանց):
  4. Մենք սրբում ենք յուրաքանչյուր մատը, մենք չենք մոռանում մեկը: (Ձեռքերի այլընտրանքային սահող շարժումները ձեռքի հետևի հիմքից մինչև մատների ծայրերը):
  5. Միասին վարժություններ ենք անում: (Յուրաքանչյուր մատը մերսվում է):

Հարց. Հիմա եկեք պարզենք, թե ինչ ասացվածքներ և ասացվածքներ կան մեր լեզվի մասին: Դուք գիտե՞ք նման ասացվածքներ:

Դ: Լեզուն ձեզ Կիև կբերի: Իմ լեզուն իմ թշնամին է.

Հարց: Լավ: Ահա ևս մեկ.

-Լեզուն ավելի սուր է, քան կռիվը:

-Խոսքը ճնճղուկ չէ, եթե դուրս թռչի, չես բռնի։

- Կիպի նման վատ բառ. եթե կպչի, չես կարող կլպել:

- Կեր սնկով կարկանդակ, իսկ լեզուդ փակ պահիր։

- Խայթոցը սուր է, իսկ լեզուն դրանից ավելի սուր։

- Մի բառով գրպանը չի մտնի։

- Լեզուն ունի ատամներ և շուրթերի երկու կողպեքներ:

- Երբ գլուխը մտածում է, լեզուն հանգստանում է:

-Լեզուն փոքր է, բայց նրան է պատկանում ամբողջ մարմինը:

- Գլուխը իմաստուն է - կարճ լեզու:

- Թշնամուն նիզակով մի խոցիր, բարի ռուսերենով խոցիր։

- Լեզուն ոչ ոք չի քաշում։

Երեխաների հետ միասին մի քանի անգամ կրկնում ենք այս ասացվածքները.

Հարց. Տանը դուք և ձեր ծնողները պետք է սովորեք ձեր ընտրությամբ այս ասացվածքներից մեկը: Իսկ հաջորդ դասին մենք դրանք կկրկնենք ձեզ հետ՝ միայն առանց խաբեության թերթիկների։

Այսօր դասարանում խոսեցինք մեր մայրենի լեզվի մասին։ Մայրենի լեզվի միջազգային օրը նշվում է փետրվարի 21-ին։ Տոնակատարությունը տեղի է ունենում ոչ միայն մեր երկրում, այլեւ աշխարհի շատ այլ երկրներում՝ Ուկրաինայում, Բուլղարիայում, Բելառուսում։

Արտացոլում.

Ինչի՞ մասին խոսեցինք այսօր։

-Մեր մայրենիի մասին։

Ո՞րն է մեր երկրում ամենակարևոր լեզուն:

- Ռուսերեն:

Իսկ ե՞րբ է նշվում մայրենի լեզվի օրը։

Դուք պետք է հարգեք աշխարհի բոլոր լեզուները, ոչ միայն ձեր սեփական լեզուն: Դրա համար մենք պետք է սովորենք գրել-կարդալ, կարողանանք ճիշտ խոսել և գրել: Սա իրենց երկրի լեզվի նկատմամբ հարգանքի արտահայտությունն է։

Հնչում է Ռուսաստանի Դաշնության օրհներգը։

Ռուսաստանը մեր սուրբ պետությունն է,
Ռուսաստանը մեր սիրելի երկիրն է.
Հզոր կամք, մեծ փառք -
Ձեր սեփականությունը բոլոր ժամանակների համար:



Հարավային ծովերից մինչև բևեռային եզր
Մեր անտառներն ու դաշտերը փռված են։
Դու միակն ես աշխարհում: Դու միակն ես -
Հայրենի հողը պաշտպանված Աստծո կողմից:

Ողջույն, մեր ազատ Հայրենիք,
Եղբայրական ժողովուրդների դարավոր միությունը,
Նախնիներին տրված է ժողովրդի իմաստությունը:
Փա՛ռք երկիր։ Մենք հպարտ ենք ձեզնով:

Լայն տարածություն երազանքների և կյանքի համար
Գալիք տարիները բաց են մեզ համար:
Մեզ ուժ է տալիս Հայրենիքին մեր հավատարմությունը։
Այդպես եղել է, այդպես է և այդպես կլինի միշտ։

Ողջույն, մեր ազատ Հայրենիք,
Եղբայրական ժողովուրդների դարավոր միությունը,
Նախնիներին տրված է ժողովրդի իմաստությունը:
Փա՛ռք երկիր։ Մենք հպարտ ենք ձեզնով:

Հարց. Երբ հնչում է օրհներգը Ռուսաստանի Դաշնությունում ներկաները նրան լսում են կանգնած, տղամարդիկ գլխարկ չեն կրում։

Թիրախ: Երեխաներին ծանոթացնել Մայրենի լեզվի միջազգային օրվա հետ: Հարստացնել երեխաների հոգևոր աշխարհը. տարբեր միջոցառումների միջոցով երեխաների մոտ ձևավորել նրանց վերաբերմունքը Մայրենի լեզվի միջազգային օրվա նկատմամբ։

Առաջադրանքներ.
Ուսումնական:
- պատկերացում կազմել, թե ինչ է մայրենի լեզուն և ինչու է այն կոչվում մայրենի:
- երեխաների մոտ ձևավորել լսելու մշակույթի հմտություններ.


Զարգացող:

- զարգացնել երեխաների հետաքրքրասիրությունը և հետաքրքրությունը լեզուների նկատմամբ:


Ուսումնական:

- զարգացնել հարգանք և սեր մայրենի լեզվի, ինչպես նաև այլ լեզուների նկատմամբ.

Նախնական աշխատանք.Դասից 1 շաբաթ առաջ յուրաքանչյուր երեխայի և նրա ընտանիքին տվեք 10 × 10 սմ 1 գունավոր թղթի թերթիկ, հրավիրեք ամբողջ ընտանիքին միասին մտածել, թե ինչ բարի և լավ խոսքեր են: Գրեք այս բառերը ձեր մայրենի լեզվով և սովորեք դրանք ձեր երեխայի հետ:

Դասի ընթացքը

Մանկավարժ. Այսօր ձեզ եմ բերել մի շատ կարևոր և անհրաժեշտ իր.

... -Ի՞նչ է դա: \Գլոբուս\

Ի՞նչ է գլոբուսը: \ երկրագնդի փոքր մոդել \

-Գլոբուսը ներկված է տարբեր գույներով։ Ի՞նչ գույն է դա նշանակում:

\ կապույտ - ծովեր և օվկիանոսներ, կանաչ - անտառներ և հարթավայրեր, դեղին, շագանակագույն - լեռներ և անապատներ:

- Երկրագնդի վրա մենք կարող ենք տեսնել բոլոր երկրները:

Մանկավարժ. Տղերք, ո՞ր երկրում ենք մենք ապրում, ո՞ր քաղաքում:

ինչ լեզվով ենք խոսում

Իսկ ի՞նչ լեզվով են խոսում.

ուկրաինացիներ - ուկրաինացիներ.

բելառուսներ - բելառուս.

Լեհեր - լեհ.

Գերմանացիներ - գերմանացիներ և այլն:

Ամբողջ աշխարհում կա 3-ից 5 հազար տարբեր լեզուներ։ Դրանց թվում են, այսպես կոչված, համաշխարհային լեզուները՝ ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իսպաներեն:

Այսօր կխոսենք Մայրենի լեզվի միջազգային օրվա մասին՝ որպես հաղորդակցման միջոց։ Պատահական չէ, որ փետրվարի 21-ը Մայրենի լեզվի միջազգային օրն է։ Այն հիմնադրվել է 1999 թվականին։ Սովորաբար առաջին լեզուն, որը մարդը սովորում է խոսել, մայրենի լեզուն է: Աշխարհում շատ լեզուներ կան, յուրաքանչյուր ազգ ունի իր լեզուն: Նրանք խոսում են այն, գրում են նամակներ, բանաստեղծություններ, երգեր երգում: Սա մայրենի լեզուն է։ Մեզ դա սովորեցրել են մեր հայրենի ժողովուրդը, մենք մտածում ենք դրա մեջ։ Մայրենի լեզվով ճիշտ խոսելն ու գրելը նշանակում է կարողանալ արտացոլել և արտահայտել քո մտքերը։ Հետևաբար, դուք պետք է իմանաք և պաշտպանեք ձեր մայրենի լեզուն:

Երկիրը բնակեցված է տարբեր կենդանի արարածներով՝ սկսած ամենափոքր բակտերիայից մինչև այնպիսի հսկաներ, ինչպիսիք են փղերն ու կետերը: Բայց միայն մարդն ունի խոսքի շնորհ։ Եվ անկախ նրանից, թե ինչպես ենք սահմանում այս պարգևը՝ սուրբ, աստվածային, վեհաշուք, հոյակապ, անգին, անմահ, հրաշագործ, մենք ամբողջությամբ չենք արտացոլի դրա հսկայական նշանակությունը:

Որքա՜ն մեծ և վիթխարի է նա,

Իմ լեզուն! Նա հարազատ է

Բոլոր կողմերից նա ինձ համար հաճելի է։

Նա այնքան հզոր է, այնքան կենդանի:

Օ՜, որքան հիանալի են նրա ստեղծագործությունները,

Ուղղագրություն, խոսելու!

Ես ապրում եմ նրա հետ, ինչպես օդով։

Առանց մայրենի, իմաստուն

Ես չեմ կարող ապրել մի օր!

Նա ինձ հետ է ամենուր և ամենուր,

Դա կօգնի երջանկության և դժվարության մեջ:

Իմ ռուսերենը, իմ մայրենի լեզուն,

Դուք հսկայական եք և հիանալի:

Պոեզիա (ասում է երեխան)

Աշխարհում ավելի գեղեցիկ հայրենիք չկա,

Հերոսների մարտական ​​երկիր.

Ահա, այն կոչվում է Ռուսաստան,

Ձգված է ծովերից դեպի ծովեր:

Կրեմլի աստղեր

Մեր գլխավերեւում այրվում են

Նրանց լույսը հասնում է ամենուր։

Տղաները լավ հայրենիք ունեն,

Եվ ավելի լավ, քան այդ Հայրենիքը

Ո՛չ։

Հանելուկներ.

Մանկավարժ. Տղերք, գիտե՞ք հանելուկները:

Միշտ ձեր բերանում, ոչ կուլ տալու:

Թեև ոչ գլխարկ, այլ ծայրով,
ոչ թե ծաղիկ, այլ արմատով,
խոսում է մեզ հետ
բոլորովին պարզ լեզվով.
(գիրք)

Դու ծնվել ես այստեղ, ապրում ես

Դուք հեռանում եք - կարոտում եք

Ի՞նչ է այս վայրի անունը, գիտե՞ք:

Կոնստանտին Ուշինսկի «ՄԵՐ ՀԱՅՐԵՆԻՔ»

Մեր Հայրենիքը, մեր Հայրենիքը Մայր Ռուսաստանն է։ Մենք այն անվանում ենք Հայրենիք, որովհետև մեր հայրերն ու պապերն այնտեղ են ապրել անհիշելի ժամանակներից։ Մենք այն անվանում ենք մեր հայրենիք, որովհետև մենք ծնվել ենք նրանում, նրանք խոսում են մեր մայրենի լեզվով, և այնտեղ ամեն ինչ մեզ հարազատ է։ Մայր - որովհետև նա իր ջրերով դաստիարակեց, սովորեց իր լեզուն և մայրիկի պես պաշտպանում և պաշտպանում է մեզ բոլոր թշնամիներից... Աշխարհում շատ լավ պետություններ կան, բայց մարդն ունի մեկ մայր, նա ունի մեկ հայրենիք:

Խաղ «Գտիր բառը»

Ռուսական ... (զինանշան, դրոշ, տուն, հիմն)

Ռուսերեն ... (մարդիկ, լեզու, ցուրտ, սառնամանիք, տուն, ոգի,)

Հականիշները հակառակ իմաստով բառեր են։ Այսօր դուք կսովորեք, թե ինչպես ինքներդ զուգակցել բառերը.

Հակադարձ բառերի խաղ

սառը - տաք: լայն - նեղ, հաստ - բարակ, տաք - սառը,

բարձրաձայն - հանգիստ օր-գիշեր: Լավ Վատ.

երկար - կարճ և այլն:

Մանկավարժ. Մեր ռուսաց լեզուն հարուստ է ու գեղեցիկ, ինչքան բառեր է պարունակում, որոնց օգնությամբ կարող ենք պատմություններ հորինել, հեքիաթներ հորինել, պոեզիա հորինել և ուղղակի շփվել։

Սիրիր քո հայրենիքը, քո լեզուն և քո ժողովուրդը:

Ժուրա - Ժուրա - Ժուրավել։

Նա թռավ հարյուր երկիր։

Ես թռավ շուրջը, ես շրջեցի:

Թևերը, ոտքերը աշխատեցին,

Մենք հարցրինք կռունկին.

- Որտե՞ղ է ամենալավ հողը:

Նա պատասխանեց՝ թռչելով.

- Ավելի լավ հայրենիք չկա։

(Պ. Վորոնկո)

Երկիմաստ բառերի խաղ.

Նկարները դրվում են սեղանի վրա, երեխաներին տրվում է նկար, նրանք պետք է գտնեն իրենց համապատասխանը և բացատրեն իրենց ընտրությունը: (Օրինակ՝ հյուսը աղջկա սանրվածքն է, հյուսը՝ խոտը հնձելու համար)։

գրիչ (ձեռքը, ինչ են գրում, դռան մի մասը)

Վրձին (ձեռքի մաս, նկարելու համար)

Սոխ (բանջարեղեն, ինչ են կրակում)

Ծորակ (կանգնած լոգարանում, շինարարություն)

Հյուս (սանրվածք, հետո ինչով են կտրում խոտը)

Կայծակ

Կարի ասեղներ, սոճու ասեղներ, ոզնի ասեղներ

Խաղ ռուսերեն«Զարյա»

Երեխաները կանգնում են շրջանագծի մեջ, ձեռքերը պահում մեջքի հետևում, իսկ խաղացողներից մեկը՝ լուսաբաց, ժապավենով քայլում է հետևից և ասում.

Լուսաբաց-կայծակ,

Կարմիր օրիորդ,

Ես քայլեցի դաշտով մեկ

Ես գցեցի բանալիները

Բանալիները ոսկեգույն են

Ժապավենները կապույտ են

Խճճված օղակներ -

Գնացի ջուր բերելու։

Վերջին խոսքերով վարորդը ժապավենը զգուշությամբ դնում է խաղացողներից մեկի ուսին, ով դա նկատելով արագ վերցնում է ժապավենը, և երկուսն էլ շրջանաձև վազում են տարբեր ուղղություններով։ Անտեղ մնացածը դառնում է լուսաբաց։ Խաղը կրկնվում է

«Առակներ և ասացվածքներ»

- Անվանե՛ք այն ասացվածքներն ու ասացվածքները, որոնք խոսում են լեզվի մասին:

- Լեզուն ավելի սուր, քան ածելի:

-Լեզուն քեզ Կիև կբերի։

– Լեզուն առանց ոսկորների, ինչ ուզում է՝ մրմնջում է։

-Իմ լեզուն իմ թշնամին է:

- Մի շտապիր լեզվով, շտապիր գործով:

-Ավելի շատ լսիր և քիչ խոսիր:

«Բարի խոսքերի պատ» ցուցահանդես

Հրավիրեք երեխաներին հերթով ցույց տալ բացիկները «բարի խոսքերով», որոնք նրանք գրել են իրենց ծնողների հետ: Խնդրեք նրանց ասել, թե ինչ են այստեղ գրված բառերը, ինչ են նշանակում, երբ դրանք տեղին են:

Այն բանից հետո, երբ երեխան ցույց է տալիս և պատմում իր բացիկի մասին, նրան հրավիրում են գնալ մեծ թերթիկի մոտ և այն կպցնել ժապավենով: Դասի վերջում ամբողջ «Բարի խոսքերի պատը» կախված է խմբում դիտելու համար: – Նկատի առեք մեր թերթը, թե քանի բառ ենք հորինել մեր մայրենի լեզվով։

Տվեք բարի խոսքեր
Տվեք մաքուր սրտից:
Ի վերջո, մեր կյանքը այնքան կարճ է ...
Դուք բոլորին կօգնեք շարունակել ապրել:
Տվեք նրանց, ովքեր միայնակ են
Իսկ նրանց համար, ովքեր երջանիկ են, կյանքն անցնում է...
Հավերժական ԲԱՐԻ դաս
Միշտ ճանաչում է գտնում:
Բարի խոսքեր տվեք...
Ինչ է մեր կյանքը: Մեկ րոպե!
Եվ իհարկե, ինչ-որ մեկը միշտ սպասում է
Երբ Աստվածահայտնությունը գտնվի մեզ վրա.
Բարի խոսքեր տվեք...
Խնդրում եմ մի հապաղեք:
Ցանկացած մարդ բարության կարիք ունի
Յուրաքանչյուրին պետք է թեւեր:
Եվ մենք երբեմն ամաչում ենք
Ճանաչում տվեք իմ ամբողջ սրտով
Եվ մենք մնում ենք պատի հետևում
Վրդովմունքներ, անհանգստություններ և սպասումներ.
Տվեք բարի խոսքեր
Բոլորին `անծանոթներին և սիրելիներին:
Տվեք բարի խոսքեր
Այս աշխարհը գեղեցիկ դարձնելու համար:

Երկրի մի գլոբուս, մի ​​երկիր նրա վրա,

Քաղաքը նրա մեջ է, և նրա մեջ կան տներ,

Տուն մեկ փողոցում

Աննկատ, փոքր

Այս տունը, երկիրը, հողը -

Սա իմ հայրենիքն է։

Մեր հայրենիքը Ռուսաստանն է,

Այնտեղ, որտեղ ամպեր կան լճերում

Որտեղ են երիտասարդ կեչիները

Հագնված ժանյակով:

Ռուսաստանը նման է երգի բառի,

Երիտասարդ կեչու սաղարթ,

Անտառների, դաշտերի և լեռների շուրջը,

Ընդարձակում, ռուսական հոգի.

Հայրենիքը Կրեմլի աստղերն են

Հայրենիքը անտառներն ու դաշտերն են,

Հայրենիքը բլբուլի տրիլն է,

Սա մեր Մեծ Նևան է:

Այսպիսով, մայրենի լեզվի միջազգային օրվան նվիրված մեր տոնն ավարտվեց։ Սիրեք ռուսաց լեզուն: Այն պարունակում է մեր անցյալը, ներկան և ապագան:

Տատյանա Շչերբինինա

Հարգելի գործընկերներ, ուզում եմ ներկայացնել թեմատիկ միջոցառում, որը կազմակերպվել և անցկացվել է մեր նախապատրաստական ​​խմբի ծնողների մասնակցությամբ։

Հռչակվել է 2000 թվականին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի կողմից, այն նշվում է ամեն տարի փետրվարի 21-ին։ Այս ամսաթիվը հիանալի առիթ դարձավ նախադպրոցական հաստատությունում կազմակերպելու համար տոն, որի ընթացքում աշակերտները ծանոթանում են ռուսերենի գեղեցկությանն ու մեծությանը լեզու և մշակույթ.

Նպատակը և առաջադրանքներըՍտեղծել պայմաններ երեխաների ճանաչողական և խոսքի զարգացման համար. հարգալից վերաբերմունք ձևավորել, ինչպես սիրելիեւ ուրիշներ լեզուները, հպարտություն քո մայրենի ռուսերեն, իրենց նախնիներին, ժողովրդին, մշակույթին պատկանելու զգացում; խթանել հայրենասիրությունը, հանդուրժողականությունը; նպաստել բնավորության բարոյական որակների զարգացմանը. զարգացնել երեխաների խոսքը, հիշողությունը, մտածողությունը, հանրային ելույթը; բացահայտել աշակերտների տաղանդները.

ԴաստիարակԱյսօր տղաները առանձնահատուկ են տոն: Մայրենի լեզվի միջազգային օր... Այն նշվում է ոչ միայն Ռուսաստանում, այլեւ բոլոր երկրներում։ աշխարհըՃապոնիա, Հնդկաստան, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Անգլիա, Իտալիա:

Այն շատ թանկ է աշխարհի բոլոր ժողովուրդների համար։ Ի վերջո, առավել հասկանալի և մայրենի լեզույուրաքանչյուր մարդու համար՝ այն, որով նա սկսեց խոսել իր կյանքի առաջին խոսքերը: Որը լեզումենք խոսում ենք ձեզ հետ?

ԵրեխաներՌուսերեն:

ԴաստիարակՈ՞րն է երեխայի արտասանած առաջին բառը:

Երեխաներ: Մայրիկ.

ԴաստիարակԳերմաներենում հնչում է «mooter», անգլերենում՝ «maser», ֆրանսերենում՝ «maman»: Մենք երգ ենք երգելու ամենահարազատ ու սիրելի մարդու՝ մայրիկի մասին։

(Երեխաները կատարում են «Մայրիկի երգը», խոսքերը՝ Մ. Պլյացկովսկու, երաժշտությունը՝ Մ. Պարցխալաձեի)

Դաստիարակ: Մայրենի լեզու... Ի՞նչ եք կարծում, մարդկանց ինչի՞ն է դա անհրաժեշտ: Ե՞րբ է այն առաջացել: Ինչպե՞ս էին խոսում դարեր առաջ ապրած մարդիկ: Այս մասին կհարցնենք մի գիտնական-լեզվաբանական գիտությունների մագիստրոս։

վարպետ (ծնող)Ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում, որ «այբուբեն» բառը մեզ մոտ եկել է հունարենից լեզու... հունարենով լեզուառաջին տառը կոչվում է «ալֆա», իսկ երկրորդը՝ «վիտա»՝ դրանցից ստացվել է «այբուբեն» բառը։ Այժմ, խնդրում եմ, նշեք ձեր իմացած այբուբենի տառերը:

Երեխաները տառեր են անվանում և ցուցադրում դրանք դահլիճում գտնվող ստենդի վրա:

վարպետԹույլ տվեք ձեզ առաջարկել մի հրաշալի խաղ «Կենդանի նամակներ»:

(Երեխաները վերցնում են Վարպետի տառերով հաբեր և կանգնում այնպես, որ հավաքեն «մայրիկ», «խաղաղություն», «հայրենիք» բառերը):

Երաժշտության մեջ հայտնվում է Madame Proverb-ը (ուսուցիչ լոգոպեդ).

Տիրուհի Առակ: Բարև տղերք: Ես տիկին Առակ եմ։ Եկա քեզ մոտ, բերեցի մի տուփ ասացվածքներ և ասացվածքներ: Լսիր ինձ ուշադիր!

Ինչպես անհնար է պատկերացնել հողն առանց ցանողի, կյանքն առանց հացի, մարդուն առանց հայրենիքի, այնպես էլ մեծ ռուս. լեզուանհնար է պատկերացնել առանց ասացվածքների և ասացվածքների.

Մայրենի լեզուն ժողովրդի սեփականությունն է,

Նա մեզանից յուրաքանչյուրին ծանոթ է մանկուց։

Բանաստեղծություններ և արձակ, հեքիաթներ և լեգենդներ -

Մեզ համար ամեն ինչ հաճելի է մայրենի լեզու!

վարպետԿներեք ինձ, տիկին Առակ: Ես ու երեխաներս խոսում ենք «այբուբենի» մասին։

Տիրուհի ԱռակԱյո, հետո ես երեխաներին կպատմեմ այբուբենի մասին: «Այբուբեն» բառը հայտնվել է հազար տարի առաջ ռուսերեն առաջին երկու տառերի անուններից: «Ա» տառը այն ժամանակ կոչվում էր «ազ», «Բ» տառը՝ «բեկեր»՝ դրանցից ստացվել է ռուսերեն «այբուբեն» բառը։

վարպետ: Սիրելի! Իսկ «այբուբեն» բառը։

ԴաստիարակԸնկերնե՛ր, մի՛ վիճեք, «այբուբեն» և «այբուբեն» բառերը նույնն են նշանակում։

Տիրուհի Առակ: Շատ ուրախ եմ: Լավ խոսք է ասել՝ այդ անձրեւը երաշտի մեջ։

ԴաստիարակԵվ մեր երեխաները գիտեն նաև ասացվածքներ բարի խոսքերի մասին:

Երեխաներն իրենց իմացած ասացվածքները լավ են անվանում բառ:

Բարի խոսքը կբացի երկաթե դարպասները։

Բարի խոսք, և կատուն գոհ է:

Բարի խոսքը ավելի լավ է, քան փափուկ տորթը:

Լավ խոսք է ասել՝ ճանապարհ տուր ձեռքիդ։

Բարի խոսքը կհեռացնի չարին։

Տիրուհի Առակ: Ճիշտ է! Առածն է՝ երեխաներ, իմաստություն ազգային! Դարեր շարունակ ռուս ժողովուրդը ստեղծագործել և փրկել է ասացվածքներԱռածը ոչինչ չի ասում։

Եկեք խոսենք ռուսերեն ժողովրդական պար!

(Նրանք վարում են շուրջպար «Կեչի», երաժշտությունը՝ Պոտապենկոյի)

վարպետՄեր ռուսները լավն են ժողովրդական շուրջպարեր! Եկեք ավարտենք իմ առաջադրանքները: Ապտակեք մեջի վանկերի քանակին բառերը«երեխաներ», «հայրենիք», «մայր», «ռուսներ», «այբուբեն», «այբուբեն»:

(Երեխաները կատարում են առաջադրանքը).

վարպետԵվ հիմա առաջադրանք ամենախելացիների համար: Լուծիր իմ հանելուկներ:

(Առաջարկում է երեխաներին բացիկներ առաջին տառով և Նկարներ: Կատակ,

K - բերան, G - վարդ; նկարով և վերջին նամակներձուկ - K, սեղան - B):

(Երեխաները կատարում են առաջադրանքը).

Դաստիարակ:Բարև տղաներ։ Իսկ հանելուկները ռուսական են ժողովրդական, դուք կռահեք?

ԼսիրՈ՛չ կենդանի, այլ ընդհանրապես լեզուներ են խոսում. (Արձագանք)

ABC գրքի էջերում

Երեսուներեք հերոս.

Իմաստուններ - հերոսներ

Բոլորը գիտեն գրագետին. (Նամակներ)

Նա միշտ աշխատանքի մեջ է,

Երբ ասում ենք

Եվ հանգստանում է,

Երբ մենք լռում ենք. (Լեզու)

Ոչ թե թուփ, այլ տերևներով,

Ոչ թե վերնաշապիկ, այլ կարված,

Ոչ թե մարդ, այլ պատմություն: (Գիրք)

Դաստիարակ:Բարև տղաներ։ Գիտե՞ք մեր մայրենի ռուսերեն!

ԴաստիարակՀզորն ու գեղեցիկը մերն է մայրենի ռուսերեն! Ռուսերենի մասին շատ տարբեր արժանի ասացվածքներ կան լեզու, բայց այս թեմայով դասականներից լավ դեռ ոչ ոք իրեն չի արտահայտել։

(Ցույց տալ ռուսերենի մասին ներկայացում լեզու) .


"Լեզու-սա ժողովրդի պատմությունն է։ Լեզուքաղաքակրթության ճանապարհն է մշակույթը: դրա համար սովորել և պահպանել ռուսերենը լեզուն պարապ չէզբաղմունք ոչնչից անելու, այլ հրատապ կարիքից »: (Ալեքսանդր Իվանովիչ Կուպրին)

«Լավ գրելու համար պետք է իմանալ ձեր մայրենի լեզու". (Մաքսիմ Գորկի)

«Ռուս ժողովուրդը ստեղծեց ռուսին լեզու - պայծառինչպես ծիածանը գարնանային ցնցուղից հետո, նետերի պես ճշգրիտ, մեղեդային ու հարուստ, հոգեհարազատ, ինչպես երգը վերևում օրորոցԻ՞նչ է Հայրենիքը: Սա ամբողջ ժողովուրդն է։ Սա իր մշակույթն է, իր լեզու".

(Ալեքսեյ Նիկոլաևիչ Տոլստոյ)

«Հոգ տար մեր մասին լեզու, մեր սիրուն ռուս լեզու, այս գանձը, այս պետությունը մեզ են փոխանցել մեր նախորդները։ Հարգանքով վերաբերվեք այս հզորին գործիքՀմուտների ձեռքում այն ​​կարող է հրաշքներ գործել»:

(Իվան Սերգեևիչ Տուրգենև)

Հարգված համար մայրենի լեզուԱլեքսանդր Սերգեևիչ Պուշկինը կոչ արեց սիրել և ուսումնասիրել նրան։ ռուսերեն լեզու«Անուրանալի գերազանցություն ունի բոլոր եվրոպացիների նկատմամբ», այն «հնչեղ է և արտահայտիչ լեզու", «Ճկուն և հզոր իր հեղափոխությունների և միջոցների մեջ», այն բնութագրվում է «շքեղ սահունությամբ, պայծառությամբ, պարզությամբ և ներդաշնակ ճշգրտությամբ»: Այն արտացոլում էր իր ստեղծողի և կրողի՝ ռուս ժողովրդի բոլոր լավագույն որակները։

Ինչ գեղեցիկ է իմ մայրենի լեզուն,

Կախարդական, մեղեդային, նվագող։

Ինչպես թափանցիկ բյուրեղյա գարուն

Սիրտ ու հոգի շոյող։

Դրանում յուրաքանչյուր բառ անգին ադամանդ է:

Դրանում յուրաքանչյուր երգ գեղեցկություն է:

Երբեմն գեղեցիկ, երբեմն դաժան,

Մեր հայրենիքը հայտնի է դրանով։

ԴաստիարակԼսեք, թե ինչ են ասել ռուսերենի մասին լեզուհրաշալի ռուս բանաստեղծներ.

(Երեխաները կարդում են)

1. Մեր գեղեցիկ լեզուն -

Հարուստ և հնչեղ:

Դա հզոր է և կրքոտ,

Դա քնքուշ մեղեդային է:

2. Այն նաև ունի քմծիծաղ,

Ե՛վ ճշգրտություն, և՛ ջերմություն:

Գրված է նրա կողմից

Ինչպես պատմություններ, այնպես էլ հեքիաթներ -

3. Կախարդական էջեր,

Հուզիչ գրքեր!

Սիրիր և պահիր

Մեր մեծը լեզու!

վարպետՇնորհավորում եմ ձեզ մայրենի լեզվի տոն!

Տիրուհի ԱռակԴե, երեխաներ,

Ես ձեզ բոլորիդ գիրք եմ տալիս:

Մեկ գիրքը պարունակում է հեքիաթներ

Մյուսում՝ հարցեր և խորհուրդներ։

Երրորդը աստղերի և դրախտի մասին է,

Չորրորդը այլ հրաշքների մասին է։

Եվ դրանում ամենամեծը,

Դուք կարող եք գտնել ցանկացած հարցի պատասխանը:

Եկեք կարդանք և կիմանանք ամեն ինչի մասին։

(Նվեր է տալիս երեխաներին գրքեր, որոնք ծնողներն օգնել են ձեռք բերել).

Շնորհակալություն բոլորին, ովքեր իմ էջում էին: Հաջողություն ձեր բոլոր ջանքերում:

Մայրենի լեզվի միջազգային օր

Նպատակը` երեխաներին ծանոթացնել «Մայրենի լեզվի միջազգային օրվան»: Խթանել հարգանքն ու սերը մայրենիի, ինչպես նաև այլ լեզուների նկատմամբ։

Առաջադրանքներ.

Ձևավորել «մայրենի» հասկացությունը, երեխաների մեջ սերմանել հետաքրքրություն լեզուների նկատմամբ։

Վարժեցրեք երեխաներին հարակից բառեր հորինելու համար:

Հարստացրեք երեխաների խոսքը առածներով, ասացվածքներով.

Ազատ ժամանակին մասնակցելու միջոցով օգնեք երեխաներին ազատվել, հանրային ելույթի փորձ ձեռք բերել, հարստացնել աշակերտներին նոր հույզերով և հաճույք պատճառել:

Զարգացնել խոսքի արտահայտչականությունը թատերական գործունեության միջոցով:

Ինտեգրատիվ որակներ ձևավորել՝ հետաքրքրասիրություն, ակտիվություն, անկախություն։

Խրախուսեք ծնողներին դաստիարակել իրենց երեխաների լեզվական մշակույթը:

Մուլտիմեդիա նյութի օգտագործման վայրը. Ներկայացումը կարող է օգտագործվել մանկավարժների կողմից նախադպրոցական հաստատություններՄայրենի լեզվի միջազգային օրվա կապակցությամբ ժամանցի համար:

Թիրախային լսարանը՝ ավելի մեծ նախադպրոցական տարիքի երեխաներ:

Սարքավորումներ՝ սլայդ ներկայացում «Մայրենի լեզվի օր», պրոյեկտոր, սնդուկ գրքերով, փայտե գդալ, փայտե ասեղ, քար, խնձոր; Լորգնետի դիմակներ բեմադրության համար.

Գործնական նշանակություն. Այս ներկայացումը թույլ է տալիս.

նախադպրոցականների և նրանց ծնողների ուշադրությունը հրավիրել մայրենի լեզվի վրա.

լուծել ուղղիչ և զարգացնող առաջադրանքներ;

մուլտիմեդիա տեխնոլոգիաների ներդրում նախադպրոցական կրթական գործընթացում.

դիվերսիֆիկացնել ուղղիչ և մանկավարժական ազդեցության ձևերն ու մեթոդները.

Սլայդ 1.

Թող մարդիկ տոնեն տարիներ, դարեր

Մայրենի լեզվի միջազգային օր.

Գնահատե՛ք ձեր հրաշալի լեզուն։

Բոլոր այն մարդկանց, ովքեր սիրում են իրենց մայրենի լեզուն,

Սիրիր քո մայրենի խոսքը, հարգանք,

Եվ մի խցանեք նրան վատ խոսքով

Աշխարհում կան հսկայական թվով լեզուներ։ Մայրենի լեզվի միջազգային օրը նշվում է ոչ միայն Ռուսաստանում, այլև աշխարհի բոլոր երկրներում՝ Ճապոնիա, Հնդկաստան, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Անգլիա, Իտալիա:

Յուրաքանչյուր ոք ունի լեզու

Ինչ թանկ է հավերժ

Առանց մայրենի լեզվի

Մարդ չկա՜

Մենք երգում ենք նրանց, ասում ենք

Հենց ծնունդից,

Եվ մայրենի լեզվին

Մեծ եռանդ կա։

Սլայդ 2.

Մենք ձեզ հետ ապրում ենք Ռուսաստանում: Ի՞նչ լեզվով ենք մենք խոսում ձեզ հետ:

Մեզանից յուրաքանչյուրը մանկուց ծանոթ է ժողովրդի մայրենի լեզվին։

Ո՞րն է երեխայի արտասանած առաջին բառը:

Սլայդ 3.

Իսկ այս քաղցր ու ամենաթանկ բառը տարբեր լեզուներում տարբեր կերպ է հնչում՝ գերմաներեն՝ «muter», անգլերենում՝ «maze», ֆրանսերեն՝ «maman»: Եկեք երգենք մամոնտի հետ ամենահարազատ ու սիրելի մարդու՝ մայրիկի մասին։

Սլայդ 4.

Յուրաքանչյուր մարդ և առավել ևս մի ազգ յուրովի է փոխանցում կենդանիների ճիչերը։ Որպես օրինակ վերցրեք սովորական բադը: Մենք՝ ռուսներս, կարծում ենք, որ այս օգտակար թռչունը ծակում է. Եկեք միասին քմծիծաղենք:

Բայց ֆրանսիացիների կարծիքով, բադը այլ կերպ է հնչում. «Կուենկուեն»:

Իսկ ռումինացիները կրկին յուրովի են պատկերում բադի ճիչը՝ «կակաչ-կակաչ»։ Փորձենք ռումինական բադերի պես գոռալ։

Ցավոք սրտի, մենք դեռ չենք հասցրել պարզել, թե ինչպես են այլազգիների բադերը (ծնողներիդ հետ նայիր տանը և հետո ասա մեզ):

Սլայդ 5.

Աքաղաղի հետ էլ ավելի հետաքրքրասեր է ստացվում։ Սա հայտնի թռչունների մենակատար է: Եվ մենք հստակ գիտենք, թե ինչպես է աքլորը առավոտյան արթնացնում բոլորին.

Ku-ka-re-ku !!! Ֆրանսիացիների համար նրա աղաղակում կարելի է լսել՝ «կիրիկոկո», իսկ բրիտանացու համար՝ «Կո-կել-դու»։

Սլայդ 6.

Ռուսերենում կան բառեր-բարեկամներ. Նրանք նման են հնչյունով և իմաստով:

Ի՞նչ բառ հայտնվեց էկրանին: Ճիշտ է, «Ձյուն» բառը։ Եկեք միասին այս բառի համար բառերի ընտանիք կազմենք: Մայրեր, օգնեք երեխաներին «Ձյուն» բառի համար հարազատների բառեր հորինել:

Սլայդ 7.

Լավ արեցիր։ Դուք կռահեցիք «ՁՅՈՒՆ» և «ՁՆԱՓՈԹԻԿՆԵՐ» բառերը։

Եկեք խաղանք ձնագնդի (երեխաները պոլիստիրոլից ձնագնդիներ են նետում միմյանց և իրենց ծնողների վրա):

Սլայդ 8.

«ՁՅՈՒՆ» բառն էլ հարազատներ ունի. Գուշակիր հանելուկները և տես պատասխանները:

Քանդակում է երեխաներին ձմռանը

Կլոր գլխի հրաշք.

Ում վրա նա խելացիորեն գրազ կգա,

Բերանը աղեղ է, իսկ քիթը գազար է,

Եվ երկու աչքը ածուխ է

Այո, ճյուղերից երկու ձեռք։

Արևը մարեց, և նա թառամեց։

Ով է սա?

Աստղեր են ընկնում երկնքից

Նրանք պառկում են դաշտերին։

Թող թաքնվի նրանց տակ

Սև երկիր.

Շատ ու շատ աստղեր

Ապակու պես բարակ;

Աստղերը սառն են

Եվ երկիրը տաք է: (Ձյան փաթիլներ)

Սլայդ 9.

Եվ ահա ևս մեկ հանելուկ.

Հրաշք դռնապան մեր առջև

Թրթռացող ձեռքերով

Մեկ րոպեի ընթացքում ցատկում

Հսկայական ձնակույտ.

Ի՞նչ է դա։ Լավ արեցիք, սա ձնագնաց է:

Սլայդ 10.

Ինչ-որ մեկը շտապում է այցելել մեզ։ Հայտնվում է մորաքույրը Առակ.

-Բարև, երեխաներ, բարև սիրելիս: Բարև գեղեցկուհիներ: Բարև, բարի ընկերներ: Եկա քեզ մոտ, բերեցի մի տուփ առածներ ու ասացվածքներ։ Իսկ դուք լսում եք ինձ, բայց աչքդ պահեք, ասույթներ, երեխաներ, սա է ժողովրդի իմաստությունը։ Դարեր շարունակ ռուս ժողովուրդը գրել և կուտակել է ասացվածքներ. Առած, ի վերջո, ոչինչ չի ասում։

Սլայդ 11.

Առաջարկում եմ խաղալ խաղ՝ «Մենք քեզ ճանաչում ենք» վանկարկում։ Ես գոռում եմ ասացվածքի սկիզբը, իսկ դուք շարունակում եք այն։ Տիկնայք, տիկին, օգնեք ձեր երեխաներին:

Շտապում - ... ծիծաղեցնել մարդկանց:

Մի շտապիր լեզվով - ... շտապիր գործերով:

Այն, ինչ շրջում է, գալիս է շուրջը:

Առանց աշխատանքի ... լճակից ձուկ էլ չես բռնի։

Սլայդ 12.

Չափել յոթ անգամ - ... կտրել մեկը:

Աչքերը վախենում են, բայց ձեռքերն անում են:

Ում հետ կառաջնորդես ... դրանից կշահես։

Սլայդ 13.

Կորցրե՛ք ինքներդ ձեզ - ... և օգնե՛ք ձեր ընկերոջը դուրս գալ:

Հյուր լինելը լավ է, բայց տանը լինելն ավելի լավ է։

Պատրաստեք սահնակը ամռանը - ... իսկ սայլը ձմռանը:

Երկու նապաստակ կհետապնդես - ... մեկին չես բռնի։

Սլայդ 14.

-Ես քեզ մոտ առածների տուփ եմ եկել ու ասացվածքներ եմ բերել։ Ինչ կա իմ զամբյուղի մեջ, այս բառով մի ասացվածք նշիր.

Apple. Խնձորը երբեք ծառից հեռու չի ընկնում։

Գդալ. Ճաշի գդալ ճանապարհ.

Ասեղ. Ուր ասեղն է գնում, այնտեղ թելն է։

Քար. Գլորվող քարը մամուռ չի հավաքում:

Սլայդ 15.

Գիտեմ, որ մի ասացվածքի հիման վրա տեսարան եք պատրաստել. Խնդրում եմ։ Ցույց տվեք նրան:

Տեսարան «ԱՎԱՐՏՎԱԾ ԲԻԶՆԵՍ. ԳՆԱՑԵՔ ՀԱՄԱՐ»

Անձնավորություններ:

Ուսանող տղա

արև

Փոքր թռչուն

Բալի.

Տղան նստած է սեղանի մոտ։ Նա կատարում է իր տնային աշխատանքը: Արևը նայում է պատուհանից:

արև. Բավական չէ՞ սովորել։ Ժամանակը չէ՞ խինդելու:

Տղա. Ոչ, պարզ արև, ոչ: Հիմա ես զբոսանքի օգուտ չունեմ։ Թույլ տվեք նախ ավարտեմ դասը:

Թռչուն. Բավական չէ՞ սովորել, ժամանակը չէ՞ ցնծալու։

Տղա. Ոչ, սիրելի թռչուն, ոչ: Հիմա ես զբոսանքի օգուտ չունեմ։ Թույլ տվեք նախ ավարտեմ դասը:

Բալի. Բավական չէ՞ սովորել, ժամանակը չէ՞ ցնծալու։

Տղա. Չէ, Բալ, չէ, հիմա ինձ զբոսանք պետք չէ։ Թույլ տվեք նախ ավարտեմ դասը:

Վերջապես դասն ավարտվեց։ Տղան մի կողմ է դնում գրքերը, տետրերը, մոտենում է պատուհանին ու գոռում. «Դե, ո՞վ է ինձ գրավել»:

Բոլորն ասում են. «Գործերն ավարտված, համարձակ քայլիր»։

Սլայդ 16.

Լավ արեցիք, և ես նվերներ ունեմ ձեզ համար իմ դագաղում:

Ով շատ է կարդում, շատ բան գիտի։

Գիրքը փոքր է, բայց ինձ միտք տվեց։

Գիրքը լավագույն նվերն է։

Սլայդ 17.

- Ստացեք նվերներ՝ գրքեր իմ կախարդական տուփից: Տանը, կարդացեք դրանք ձեր մայրերի հետ և տպեք ձեր միտքը:

Երեխաները շնորհակալություն են հայտնում և հրաժեշտ տալիս մորաքրոջը Առակ.

Ռոժկովա

Քաղաքային նախակրթարան ուսումնական հաստատություն Մանկապարտեզ№55 «Ռյաբինկա»

ԺԱՄԱՆՑԻ ՍՑԵՆԱՐ

« ՄԱՅՐԵՆԻ ՕՐ»

Համար ավագ և նախապատրաստական ​​խմբերի երեխաներ

Դաստիարակ՝ L. V. Rozhkova

Պոդյաչևո

Ժամանցային սցենար« Մայրենի լեզվի օր»

Թիրախ: Ներկայացրե՛ք երեխաների հետ« Մայրենի լեզվի միջազգային օր» ... Հարստացրեք հոգևոր աշխարհը երեխաներ; տարբեր գործունեության միջոցով, ձևավորել երեխաների վերաբերմունքը Մայրենի լեզվի միջազգային օրվան.

Առաջադրանքներ:

Ուսումնական:

Տվեք պատկերացում, թե ինչ է մայրենի լեզուև ինչու է այն կոչվում հարազատները. զարգացնել երեխաների մոտհետաքրքրասիրություն և հետաքրքրություն լեզուները.

Ուսումնական:

Խթանել հարգանքն ու սերը մայրենի լեզուինչպես նաև մյուսները լեզուները.

Դասի ընթացքը

Առաջատար:

բարի օր! Հարգելի հյուրեր և մեր սիրելինե՛ր, մենք՝ տղաներս, մեծ տոն ենք անցկացնում։ փետրվարի 21 - Մայրենի լեզվի միջազգային օր! Այն հիմնադրվել է 1999 թվականին։ Յուրաքանչյուր ազգ ունի իր առանձնահատկությունները, ավանդույթները, մշակույթը: Այս ամենը տարբերում է յուրաքանչյուր ազգի միմյանցից։ Առանց լեզուաշխարհը գոյություն չէր ունենա: Ինչպես ձուկը չի կարող ապրել առանց ջրի, այնպես էլ մարդը չի կարող գոյություն ունենալ առանց ջրի լեզու... Վ Մայրենի լեզվի միջազգային օրը բոլոր լեզուները հավասար ենքանի որ յուրաքանչյուրը եզակիորեն համապատասխանում է մարդկային նպատակին, և յուրաքանչյուրը ներկայացնում է կենդանի ժառանգություն, որը մենք պետք է լրջորեն վերաբերվենք և պաշտպանենք: Սովորաբար առաջինը լեզու, որը մարդը սովորում է խոսել - մայրենի լեզու... Նրանք խոսում են այն, գրում են նամակներ, բանաստեղծություններ, երգեր երգում: Մեզ սովորեցրել են խոսել բնիկ ժողովուրդ, մենք մտածում ենք դրա մասին: Ճիշտ խոսիր և գրիր մայրենի լեզունշանակում է կարողանալ արտացոլել և արտահայտել քո մտքերը: Ահա թե ինչու դուք պետք է իմանաք և պաշտպանեք ձեր մայրենի լեզուն

Այսօր ձեզ եմ բերել մի շատ կարևոր և անհրաժեշտ իր.

Ի՞նչ է դա։ \Գլոբուս\

Ի՞նչ է գլոբուսը: \ երկրագնդի փոքր մոդել \

Գլոբուսը ներկված է տարբեր գույներով։ Ի՞նչ գույն է դա նշանակում:

\ կապույտ - ծովեր և օվկիանոսներ, կանաչ - անտառներ և հարթավայրեր, դեղին, շագանակագույն - լեռներ և անապատներ: \

Երկրագնդի վրա մենք կարող ենք տեսնել բոլոր երկրները: Ես ձեզ հրավիրում եմ ճանապարհորդության: (Երեխաները գալիս են քարտեզի վրա)

Տղերք, մենք ո՞ր երկրում ենք ապրում։ (Ռուսաստանի Դաշնություն) Մեր Հայրենիքի մայրաքաղաքը. (Մոսկվա)

Որը լեզուն, որը մենք խոսում ենք? (ռուսերեն)Մեր պետության հարեւանն Ուկրաինան է. (Ուկրաինայի Հանրապետության ցուցադրություն)

Եվ ինչի վրա լեզուն խոսում են ուկրաինացիները?

(ուկրաիներեն). (Ցուցադրել Ռուսաստանի Դաշնության հետ սահմանակից բոլոր երկրները)

Ամբողջ աշխարհում կան 3-ից 5 հազար տարբեր լեզուները... Դրանց թվում են աշխարհ կոչվածը լեզուներ՝ ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իսպաներեն:

Երկիրը բնակեցված է տարբեր կենդանի արարածներով արարածներԱմենափոքր բակտերիայից մինչև այնպիսի հսկաներ, ինչպիսիք են փղերն ու կետերը: Բայց միայն մարդն ունի խոսքի շնորհ։ Եվ անկախ նրանից, թե ինչպես ենք մենք սահմանում այս պարգևը՝ սուրբ, աստվածային, վեհ, անգին, հիասքանչ - մենք ամբողջությամբ չենք անդրադառնա դրա մեծ նշանակությանը։

Որքա՜ն մեծ և վիթխարի է նա,

Իմ լեզուն... Նա հայրենի,

Բոլոր կողմերից նա ինձ համար հաճելի է։

Նա այնքան հզոր է, այնքան կենդանի:

Օ՜, որքան հիանալի են նրա ստեղծագործությունները,

Ուղղագրություն, խոսելու!

Ես ապրում եմ նրա հետ, ինչպես օդով։

Առանց մայրենի լեզու, իմաստուն

Ես չեմ կարող ապրել մի օր!

Նա ինձ հետ է ամենուր և ամենուր,

Դա կօգնի երջանկության և դժվարության մեջ:

Իմ ռուսերեն, իմ մայրենի լեզու,

Դուք հսկայական եք և հիանալի:

Բանաստեղծությունները կարդում են երեխաները:

Աշխարհում ավելի գեղեցիկ հայրենիք չկա,

Հերոսների մարտական ​​երկիր.

Ահա, այն կոչվում է Ռուսաստան,

Ձգված է ծովերից դեպի ծովեր:

Կրեմլի աստղեր

Մեր գլխավերեւում այրվում են

Նրանց լույսը հասնում է ամենուր։

Տղաները լավ հայրենիք ունեն,

Իսկ ավելի լավ հայրենիք չկա։

Հանելուկներ:

ԴաստիարակՏղերք, գիտե՞ք հանելուկները: (ԱՅՈ)

Միշտ ձեր բերանում, ոչ կուլ տալու (Լեզու)

Թեև ոչ գլխարկ, այլ ծայրով,

ոչ թե ծաղիկ, այլ արմատով,

խոսում է մեզ հետ

բոլորը հասկանում են լեզու(Գիրք)

Դու ծնվել ես այստեղ, ապրում ես

Դուք հեռանում եք - կարոտում եք

Ի՞նչ է այս վայրի անունը, գիտե՞ք: (Մեր Հայրենիք)

Կոնստանտին Ուշինսկի

«ՄԵՐ ՀԱՅՐԵՆԻՔ»

Մեր Հայրենիքը, մեր Հայրենիքը Մայր Ռուսաստանն է։ Մենք այն անվանում ենք Հայրենիք, որովհետև մեր հայրերն ու պապերն այնտեղ են ապրել անհիշելի ժամանակներից։ Հայրենիք ենք ասում, որովհետև ծնվել ենք դրանում, ասում են մեր մայրենի լեզվովև դրա մեջ ամեն ինչ մեզ համար է հայրենի... Մայր - որովհետև նա իր ջրերով դաստիարակեց, սովորեց նրան լեզու և, ինչպես մայրը, պաշտպանում և պաշտպանում է մեզ բոլոր թշնամիներից: Աշխարհում շատ լավ պետություններ կան, բայց մարդն ունի սեփական մայրը, նա ունի մեկ հայրենիք.

Երկրի մի գլոբուս, մի ​​երկիր նրա վրա,

Քաղաքը նրա մեջ է, և նրա մեջ կան տներ,

Տուն մեկ փողոցում

Աննկատ, փոքր

Այս տունը, երկիրը, հողը -

Սա իմ հայրենիքն է։

Մեր հայրենիքը Ռուսաստանն է,

Այնտեղ, որտեղ ամպեր կան լճերում

Որտեղ են երիտասարդ կեչիները

Հագնված ժանյակով:

Խաղը «Ընտրիր մի բառ»

ռուսերեն (զինանշան, դրոշ, տուն, հիմն)

ռուսերեն (Ժողովուրդ, լեզու, ցուրտ, տուն, ոգի)

Խաղը «Հակառակ բառերը»

Հականիշները հակառակ իմաստով բառեր են։ Առաջարկում եմ զուգավորվել ինքներդ բառերը:

սառը - տաքլայն - նեղ, հաստ - բարակ, տաք - սառը,

բարձրաձայն - հանգիստ օր Գիշեր, Լավ Վատ.

երկար - կարճ և այլն:

Մեր ռուսերենը հարուստ է և գեղեցիկ լեզուքանի բառ է պարունակում այն, որոնց օգնությամբ մենք կարող ենք պատմություններ հորինել, հեքիաթներ հորինել, պոեզիա գրել և պարզապես շփվել։

Սիրիր քո հայրենիքը լեզուն և ժողովուրդը!

Ժուրան կռունկ է։

Նա թռավ հարյուր երկիր։

Ես թռավ շուրջը, ես շրջեցի:

Թևերը, ոտքերը աշխատեցին,

Հարցրինք կռունկին:

Որտեղ է լավագույն հողը:

Նա պատասխանեց՝ թռչելով:

Ավելի լավ է ոչ հայրենի հող.

Խաղը շարժական է: «Զարյա»

Երեխաները կանգնած են շրջանագծի մեջ, ձեռքերը պահում են մեջքի հետևում, իսկ խաղացողներից մեկը՝ լուսաբաց, ժապավենով քայլում է հետևից և խոսում է:

Լուսաբաց-կայծակ,

Կարմիր օրիորդ,

Ես քայլեցի դաշտով մեկ

Ես գցեցի բանալիները

Բանալիները ոսկեգույն են

Ժապավենները կապույտ են

Խճճված օղակներ -

Գնացի ջուր բերելու։

Վերջին խոսքերով վարորդը ժապավենը զգուշությամբ դնում է խաղացողներից մեկի ուսին, ով դա նկատելով արագ վերցնում է ժապավենը, և երկուսն էլ շրջանաձև վազում են տարբեր ուղղություններով։ Անտեղ մնացածը դառնում է լուսաբաց։ Խաղը կրկնվում է

«Առակներ և ասացվածքներ»

Որո՞նք են այն ասացվածքներն ու ասացվածքները, որոնց մասին մենք խոսում ենք լեզու.

- Լեզուն ավելի սուր, քան ածելի.

- Լեզուն Կիև կբերի.

- Անոսկոր լեզուինչ ուզում է, նա բամբասում է.

- Իմ լեզուն իմ թշնամին է.

- Լեզումի շտապիր - շտապիր գործով:

Ավելի շատ լսիր և քիչ խոսիր։

Ցուցահանդես «Բարի խոսքերի պատ»

Հրավիրեք երեխաներին հերթով քարտեր ցույց տալ "Բարի խոսքեր"... Խնդրեք նրանց ասել, թե ինչ են այստեղ գրված բառերը, ինչ են նշանակում, երբ դրանք տեղին են:

Այն բանից հետո, երբ երեխան ցույց է տալիս և պատմում իր բացիկի մասին, նրան հրավիրում են գնալ մեծ թերթիկի մոտ և այն կպցնել ժապավենով: Դասի վերջում բոլորը «Բարի խոսքերի պատ»դուրս դիտելու համար խումբ... - Նկատի առեք մեր թերթը, թե քանի բառ ենք մտածել մեր մասին մայրենի լեզու.

Տվեք բարի խոսքեր

Տվեք մաքուր սրտից:

Տվեք նրանց, ովքեր միայնակ են

Իսկ նրանց համար, ովքեր երջանիկ են, կյանքն անցնում է:

Հավերժական ԲԱՐԻ դաս

Միշտ ճանաչում է գտնում:

Տվեք բարի խոսքեր:

Ինչ է մեր կյանքը: Մեկ րոպե!

Եվ իհարկե, ինչ-որ մեկը միշտ սպասում է,

Երբ Աստվածահայտնությունը գտնվի մեզ վրա.

Բարի խոսքեր տվեք...

Խնդրում եմ մի հապաղեք:

Ցանկացած մարդ բարության կարիք ունի

Յուրաքանչյուրին պետք է թեւեր:

Եվ մենք երբեմն ամաչում ենք

Ճանաչում տվեք իմ ամբողջ սրտով:

Եվ մենք մնում ենք պատի հետևում

Վրդովմունքներ, անհանգստություններ և սպասումներ.

Տվեք բարի խոսքեր

Բոլորին `անծանոթներին և սիրելիներին:

Տվեք բարի խոսքեր

Այս աշխարհը գեղեցիկ դարձնելու համար:

Այսպիսով, մեր տոնը նվիրված է Մայրենի լեզվի միջազգային օր... Սիրիր ռուսերեն լեզու! Այն պարունակում է մեր անցյալը, ներկան և ապագան: